ZIMNÁ ÚDRŽBA 2019 V PRIBYLINE

Plat starostu, štátny stavebný dohľad, Zimná údržba

 

Je 23.1. a my sme ešte stále len v strede zimy. Pred týždňom 14.1. vydal SHMÚ pre nás upozornenie na enormné množstvo zrážok a tvorbu snehových závejov. Odhad 40-50cm nového snehu sa od obedu 15.1. za 24hodín naplnil. Obecná technika však zabezpečovala prejazdnosť ciest a ulíc len do polnoci z 15.1. na 16.1. Tak to uvádza aj „staska“. A práve v čase keď sneženie pokračovalo a pridával sa aj vietor, tak obecný traktor stál. Obec zrážky z 15.1. na 16.1. nezvládla, a tak keď sa občania ráno zobudili na cestách a uliciach bolo po kolená nového snehu. Obecný traktor sa prvý krát objavil až o deviatej hodine. Situáciu nezvládla nielen  obec, ale aj správa ciest a obec ostala odrezaná od sveta. Bola to mimoriadna situácia a očakával som, že obec vyhlási mimoriadnu udalosť. Vtedy by nám mohli pomôcť aj iné zložky, ale nestalo sa tak.

Myslím si, že starosta mal zabezpečiť počas takéhoto prudkého sneženia neustálu zimnú údržbu aj počas noci. A keďže máme v obci aj viacero ochotných občanov a firiem s technikou, tak aj oni mali byť už v čase výstrahy požiadaní o podporu. Okrem toho neviem ako a či vôbec počas noci prebiehala komunikácia medzi ním a Slovenskou správou ciest, keď cesta medzi obcou a Vavrišovom ostala ráno neprejazdná. Ak by obec zabezpečila neustálu službu, tak by bol stav určite lepší a nebolo by ranným prekvapením, že je neprejazdná aj spomínaná cesta druhej triedy.

Treba si uvedomiť, že v období, keď obci každý rok pravidelne rastú príjmy z podielových daní sa na údržbe obce nevytvorilo žiadne nové pracovné miesto. Pritom povinností, ktoré obec musí plniť je čoraz viac aj na úseku odpadov aj na úseku zimnej údržby. O prudkom raste platu starostu radšej ani nehovorím. Kocúrkovské je, že u nás je dostatok času aj peňazí na video o kalamite, zatiaľ čo inde starostovia berú do rúk lopaty či traktory.

Zatiaľ čo sme pred voľbami s úsmevom sledovali dlhodobo nezamestnaných ako odmetajú z chodníkov dva centimetre snehu, tak v období poriadnych snehov akoby sme ich na obci ani nemali.

Pochváliť treba nasadenie zamestnancov obce, a aj to, že obec si konečne osvojila moju radu a už pri prvej nádielke snehu sa traktor snažil vyhŕňať ulice a cesty čo najširšie. Bohužiaľ platí, že používanie len zadnej radlice je pre naše podmienky nedostatočné a stále chýba aj zariadenie na posyp.

 

ČO BUDE:

Dnes sme v stave, keď už niekoľko dní nesneží, ale na mnohých miestach obecných komunikácií je cesta bezdôvodne zúžená. Zatiaľ čo by sme očakávali, že rovnaké zrážky sa môžu zopakovať, tak sa obec správa ako by bol koniec marca. Už dávno mali byť miesta úzkych obecných ulíc a zákrut rozšírené a pripravené na ďalšie vysoko pravdepodobné sneženie, ale aj možné oteplenie.

V neposlednom rade som úplne sklamaný z cesty druhej triedy, ktorá vedie do obce. Je veľmi nebezpečná a likviduje nám naše autá. Určite by som už dávno požiadal o výnimočnú situáciu a cestu požiadal nasoliť.

 

Zimná údržba je, ale aj o tom ako sa na ňu pripravíme. Je jedno, či takáto zima je raz za desať rokov alebo každý rok, ale jedna zadná radlica je pre obec, chaty a Podbanské málo. Ktovie čo všetko nám ešte stále na obci chátra podobne ako donedávna osem rokov stará LIAZka a zaberá priestor v garážach. Neviem, či sa napríklad používa štiepkovač a možno sú aj iné veci, ktoré je potrebné vymeniť za potrebné veci.

Okrem toho je tu aj nebezpečenstvo pádu ťažkého snehu zo striech ktoré sú orientované na obecné cesty. Obec už dávno mala s vlastníkmi hovoriť a hľadať riešenia, tak aby bolo nebezpečenstvo úrazu a škody minimálne. Už v minulosti som videl obrovské množstvá snehu, ktoré spadli zo striech na cestu a raz môže byť neskoro.

Napokon verím, že starosta zabezpečil kontrolu množstva snehu pre prípad odmäku, resp. dažďa nielen v prázdnom ATC, ale aj na plochej streche KD…

Martin Jurčo

One thought on “ZIMNÁ ÚDRŽBA 2019 V PRIBYLINE

  1. Stotožňujem sa s tým, že zo strany starostu nebolo všetko zabezpečené tak, ako sa na našu obec patrí. Ráno 16.1.2019 sme zbytočne stáli vo fujavici a po kolená v snehu na zastávkach autobusu bez toho, aby sme sa dozvedeli, čo bude v najbližších hodinách. Najviac ma dojalo, keď som v inkriminované ráno o 9.30 hod. videl z môjho “prvého” autobusu starostu, ako si odhadzuje sneh pred svojim rodinným domom a celá dedina je v kalamite. Ale čo už môžeme od nášho starostu očakávať v takýchto prípadoch ? Vždy len to, čo on uzná za vhodné.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud