Tajch v Račkovej doline

Obecné zastupiteľstvo

Hlavne v posledných rokoch sa často hovorí o vážnom stave tajchu na Račkovom potoku. Venuje sa mu nielen televízia, ale najnovšie aj TV Pribylina na YouTube. Pritom už v roku 2010 bolo viditeľné, že v múre chýba veľa kamenných blokov. Stavba bola postavená ľuďmi z Pribyliny a množstvo fotografií z výstavby aj prevádzky dokumentuje hrdosť na toto dielo. Bohužiaľ starostlivosť o stavbu  bola zanedbaná, stavba je poškodená a v takomto stave skončila v majetku Lesov SR, ktoré tu nemajú žiadne vlastné záujmy a stavba je akýmsi Čiernym Petrom. Súčasné vyjadrenia starostu obce nie sú o hrdosti na ochrannú protipovodňovú stavbu, ale o tom ako sa musí vlastník stavby postarať o stavbu a teda aj o ochranu obce Pribylina pred veľkou vodou z Račkového potoka. Asi sa budeme musieť spoľahnúť na vlastníka nechceného, že sa on o nás postará. Nie sme jediná obec, kde hrozí veľká voda a obce bežne žiadajú o prostriedky na výstavbu, či obnovu protipovodňových opatrení. V obci Papradno je podobná stavba ako náš tajch v Úzkej doline. Ale situácia je tu úplne iná a na rozdiel od Pribyliny ich stavba stojí na obecnom pozemku a je pravidelne čistená od nánosov. Volá sa Papradnianska stavnica. Viac nájdete na nete.

Možno je namieste aj iný pohľad na toto riziko. Viac v článku:

Tajch v Račkovej doline

Spomínané video TV Pribylina o hroziacom tajchu je zakončené chválospevom autora o aktivite starostu pri vysokej vode v rómskej osade. Ale bolo to naozaj tak? Čo ak to prebiehalo “trochu” inak?

Voda z rieky Belá začala rýchlo stúpať, a preto sa jeden Róm vybral za starostom domov. Nikoho sa nedohľadal, a tak volal policajnú centrálu v Žiline. Službu informoval, že starostu nenašiel a potrebujú pomoc, lebo hrozí nebezpečenstvo a môže prísť ku škodám. Vrátil sa do osady a bol prekvapený, keď za chvíľu do osady napochodoval aj starosta v čižmách. Čo ak je pravdou aj to ako znovu občanom z osady rozprával, že nie on, ale traja poslanci majú zasahovať pri povodni.

Čiže ak treba robiť, tak nech robia poslanci, ale len tí traja, nie štyria, piati, či všetci. Traja poslanci sú tí, čo majú robiť jeho robotu?

Vyberte si sami, čo je pravda.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud