Skutočná pravda o IBV v Pribyline

Program rozvoja, Rómovia

Skutočná pravda o IBV v Pribyline

Začnem netradične otázkou. Má Pribylina vlastne IBV? Pre vysvetlenie skratka IBV znamená „Individuálna bytová výstavba“.

Tento článok píšem, pretože doteraz som sa stretol s viacerými  mladými ľuďmi, ktorí chceli stavať v Pribyline ALE? Už bývajú úplne niekde inde.

Najlepšie vysvetlenie o skutočnej pravde je formou príbehu, ktorý je tiež skutočný a pravdivý. So súhlasom p. Ing.Vladimíra Juríka a jeho priateľky z Lipt. Kokavy si prosím pozorne prečítajte nasledovné riadky.

Vladko Jurík je Pribylinec, aktívny člen poľovného revíru, ktorému okolitá príroda Pribyliny doslova vrástla do srdca. Má priateľku z Lipt. Kokavy, ktorá na moju otázku, že chcete stavať dom, odpovedala, že áno, len ma mrzí, že to nie je v Pribyline. Jej odpoveď ma zarazila natoľko, že som sa pýtal ďalej. Ich spoločné a prvé putovanie za stavebným pozemkom v Pribyline viedlo samozrejme za starosom obce Pribylina, ktorý nemal mapu IBV, tak ich poslal na PSBU obce Pribylina konkrétne za predsedom, ktorý mal mapu so zakreslenými stavebnými pozemkami. Títo dvaja mladí ľudia, mali zhruba predstavu kde by chceli začať stavať, ale v teréne to vie presne určiť len geodet so zameraním geometrického plánu, ktorý by si museli samozrejme zaplatiť. Potom by možno zistili, že chcú pozemok o 10 m nižšie a znova by si museli zaplatiť geodeta. Potom s hrôzou zistili, že pozemky pod IBV nie sú vysporiadané s vlastníkmi, takže by museli najskôr osloviť vlastníkov, ktorí by možno súhlasili s odpredajom a potom sa dohodnúť s urbárom na nájme. Po týchto všetkých peripetiách sa nakoniec rozhodli stavať v Lipt. Kokave, kde už na IBV nebol priestor, pretože v L. Kokave je IBV už vypredaná, tak kúpili záhradu, na ktorej už postavili základovú dosku.

Pýtam sa, čo je to vlastne na tom Plave, keď tam ešte nestojí ani jeden dom?

Pýtam sa, kde sú tí všetci ľudia, ktorí sedeli v predsáli KD v Pribyline zhruba pred 8 rokmi a doslova sa byli o pozemky?

Pýtam sa kedy tam vyrastie prvá budova, rodinný dom?

Pýtam sa keďže na Kokave je IBV obsadená a v Pribyline prázdna, kde je chyba?

Pýtam sa čo je na Kokave viac pracovných príležitostí? Cestovný ruch? Alebo je to v tom, že tam nie sú rómovia? Alebo je tam lepšia kvalita života?

Skúsme spočítať koľko mladých rodín odišlo z Pribyliny, len kvôli tomu, že tu nie sú reálne stavebné pozemky!

Vážení ak tento stav bude pretrvávať naďalej naša demografická krivka bude úplne negatívna!

Kto je za toto všetko zodpovedný?

 

Myslím si, že je to len v tom mať ochotu stavebníkom vyhovieť. Prepáčte aj ja som bol skoro Kokavec, pretože spoločne s manželkou som najskôr, kúpil pozemok v Liptovskej Kokave. Stavebný pozemok som kúpil od Obecného úradu Lipt. Kokava. Kúpno – predajná zmluva bola medzi mnou a obcou. Starosta obce L. Kokava nás zobral na pozemok, ktorý bol vytýčený, odmeliorovaný, s prípojkou na vodu, elektriku, plyn. K pozemku sme prišli po spevnenej ceste autom. Tým chcem len povedať, že pozemky musia byť najskôr vysporiadané a až potom môže Pribylina hovoriť o IBV. To čo je momantálne na Plave nemôžem hodnotiť ako IBV, pretože ten priestor nespĺňa kritéria, ktoré by presvedčili stavebníka začať stavať. Sú tam zakopané inžinierske siete, ktoré stáli nemalé finančné prostriedky. Kto je prosím Vás za tento stav zodpovedný?

Na predošlých zastupiteľatvách som navrhoval aj riešenie, ktoré umožňuje nový Zákon o pozemkových spoločenstvách a to konkrétne „Oddelenie spoločnej nehnuteľnosti“, s ktorým musí súhlasiť nadpolovičná väčšina hlasov na Valnom zhromaždení PSBU obce Pribylina. Čakal som zo strany vedenia obce aspoň snahu tento strategický problém riešiť, ale práve naopak stretol som sa s neochotou. Proste sa to nedá, ale riešenie zo strany starostu som doteraz nepočul. Vysporiadanie pozemkov pod správu obce je podľa môjho názoru kľúčové. Nemusí to byť naraz a všetky ale postupne podľa dopytu. Veď keď príde niekto na ObÚ, so záujmom stavať, už ho nesmieme stratiť.

Ďakujem Ing. Ján Vrbičan

 

 

 

 

2 thoughts on “Skutočná pravda o IBV v Pribyline

 1. ahojte pribylinci a všetci čo navštevujú tuto stránku.

  p.starosta sa chválil IBV a sľuboval mnohým ľuďom, že tu budu pozemky a nakoniec sa z drahej IBV stala skládka odpadu. Denodenne tu doprastav /z diaľnice / vysýpa bordel. Takže na IBV už určite nikto nebude stavať a ani sa to nedá už nazvať pozemkom na výstavbu.
  A ktovie komu platí doprastav za ten bordel čo tu vysýpajú? Možno našej obci, alebo ako to tu býva len určitým osobám? Možno sa to dozvieme na najbližšom zastupiteľstve.

 2. Dobrý deň,
  vidím, že tento článok je ešte stále aktuálny a za takmer 2 roky sa v Pribyline nič nepohlo k lepšiemu. Smutné… S manželom a deťmi hľadáme pozemok na dom. Som Hrádočanka pôvodom z Pribyliny a pozemok v Pribyline bol našou prvou voľbou. Pozemky sme si niekoľko krát pozreli, v hlavách sme už mali projekt domu, navštívili sme PSBU, kde nám ochotne všetko vysvetlili… no a potom prišlo prebudenie – telefonát so starostom obce Ing.Milanom Kohútom. Chuť stavať v Pribyline nás veľmi rýchlo prešla. Stavať dom na pozemku, ku ktorému nie je vybudovaná prístupová cesta? Ako dostaneme na takýto dom kolaudáciu? Kúpte resp. prenajmite si pozemok, zaplaťte za inžinierske siete a my Vám MOŽNO k nemu postavíme prístupovú cestu???… keď bude predaných 80% pozemkov!!! Dnes ľudia potrebujú postaviť a bývať, berú na to úvery a nemôžu si dovoliť čakať, či sa niekedy náhodou predá 80% a cesta sa postaví, aby mohli začať bývať… o 5 rokov, o 10? Alebo aj vôbec nie…
  O spôsobe komunikácie pána starostu, jeho arogantnosti, povýšenosti a výsmechu, ktorého som sa dočkala pri telefonáte, sa rozpisovať ani nebudem…
  Nie, ďakujem, pozemky v Pribyline si neprosím. Demografickú krivku pôjdeme vylepšiť do inej dediny na Liptove.
  Iveta

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud