Obecné voľby 2018

Cestovný ruch, IBV v Pribyline, Obecné zastupiteľstvo, Program rozvoja, Rómovia, Voľby, Základná škola

Medzník volieb je za nami. Výsledok bol tesný, ale riešenia pre Pribylinu nakoniec nedostali priestor na realizáciu. Chcem sa poďakovať za veľkú podporu a vážim si každý hlas. Osobne som veril, že môžem uspieť. Zároveň som však vedel, že to bude náročné. Predpokladal som, že zmotivujeme k účasti aspoň 70% voličov, pretože nám bolo jasné, že druhá strana je motivovaná a z nich príde voliť každý. Im sa to podarilo, nám nie, ale otázne je koľko voličov mohlo prísť a koľko žije mimo. Za seba môžem povedať, že si vždy dávam len také ciele, ktoré závisia hlavne na mne a nie na stovke či dokonca tisícke ľudí. Kandidatúru preto beriem ako množinu úloh, ktoré sme si určili splniť. Som vďačný ľuďom v tíme aj mimo za to, že sme zostali vecný a odborný, že sme spracovali riešenia, zverejnili sme ich a boli sme pripravení konať od prvého dňa. To bol náš cieľ.

Zároveň nebolo možne nevšimnúť si večerné aktivity kortešov v uliciach. O svojom programe určite nehovorili, keďže žiadny neexistuje. Naopak stačilo im správne prekrútiť ten náš.  Niečo presiaklo až k nám a najviac ma pobavilo toto. Nerómom rozprávali ako ideme stavať domy Rómom, a naopak Rómom rozprávali ako im domy budeme búrať. Aj tak sa dá. Bohužiaľ ono to naozaj funguje. Je to efektívne a pre veľkú skupinu občanov obce netreba mať nič viac. Nakoniec mohlo rozhodnúť aj to, že nie sme schopní  znížiť sa k podobnej aktivite. Môžem vás upokojiť, ale nešlo by to aj keby sme chceli. Prekrútiť NIČ sa predsa nedá! Ešte zaujímavejšie bolo iné. Ani raz som od nikoho nepočul, že by sme boli neschopní realizovať náš program, dosahovať skutočné výsledky alebo že by sme pri vedení obce mohli zlyhať. S pochybnosťami o mojich resp. našich schopnostiach som sa nestretol ani raz. Počul som skôr opak a dokonca aj to, že sa dá závidieť aj úver. Zrejme aj to, že sme schopní dosiahnuť rýchle výsledky v ťažkých témach muselo vyvolávať strach jednotlivcov a zároveň ich motivovať, aby sme túto možnosť nikdy nedostali.

Teda vyhralo nič a prázdnota. Obec nemá žiadnu víziu, žiadny program. Žiadna stratégia nielen v ťažkých témach Rómov a úteku mladých rodín, ale ani v cestovnom ruchu, športe, v činnosti pre ktorúkoľvek vekovú skupinu. Ak sa dá hovoriť o pláne tak len pre pár ľudí. Skromná priorita obsadiť do roka minimálne desať pozemkov na IBV a spustiť prvé opatrenia v osade sú fuč. Objektívne. Súčasná Pribylina je naozaj priemerná alebo podpriemerná pri stave škôl, obecných budov aj športovísk, v cestovnom ruchu, detských ihriskách, ale aj v záujme o seniorov, pri možnostiach stravovania, možnosti zamestnať sa… Ale sú aj veci, kde je nadpriemerná. Je to množstvo ciest zo zámkovej dlažby a bohužiaľ aj v prírastku Pod Brehom. Ale ešte stále môže prehrať NIČ a vyhrať obec. Jednotlivé návrhy krokov, ktoré sme zverejnili majú externú finančnú podporu a dajú sa okamžite aplikovať. Stačí aby si ich budúce vedenie bez plánu postupne prisvojilo a zaviedlo do života. Nebolo by to po prvý krát a nám by to vôbec nevadilo.

Aká je však pravdepodobnejšia prognóza? Do obce bude stále prúdiť veľa zdrojov, pretože mnohé tu idú automaticky: podielové dane, miestne dane a poplatky, príjmy z chát a Permonu. Je to ako rieka, a ak niečo pritečie zákonite musí aj odtiecť. Okrem toho sú tu fondy, z ktorých mnohé sú určené práve samosprávam a určite prídu aj tieto. S takými peniazmi sú len dva možné problémy, ale ich nedostatok to určite nie je. Prvým problémom je, že ak chýba cieľ kam sa má obec dostať, potom je ťažko vedieť ako a ktorý projekt to má zabezpečiť. Ale je tu ešte vážnejší problémom, ktorý pozná aj naša samospráva. Bohužiaľ nie všetko je o množstve peňazí, a preto ani ďalšia halda peňazí sama o sebe určite nezmení negatívne demografické trendy.

Starosta sa čoskoro ujme svojho štvrtého volebného obdobia a spolu s ôsmimi rokmi poslancovania začne dvadsiaty rok svojej zodpovednosti za Pribylinu. V tomto je určite jednotka. Všetko nasvedčuje tomu, že prírastok Pod Brehom sa opäť zrýchli a naopak dedina bez plánu nebude atraktívna pre mladé rodiny. Otázne je koľko je dnes v osade Rómov. Čísla z podobných dedín nasvedčujú, že práve osady bez kontroly sú pre prisťahovalcov ako magnet. A u nás sú na to podmienky priam ideálne. Ešte otáznejšie je koľko tu vlastne zostalo nás. Ale realita môže byť blízka 1:3, a ak bola práca v Rómskej osadou pred štyrmi rokmi ťažká, dnes je to ešte ťažšie.

Záverom chcem popriať starostovi, ale najmä jeho poslancom šťastie, lebo ho budú potrebovať. Možno aj nejaký zázrak by nebol na zahodenie. Verím, že budú jednotní a jednomyseľní aj neskôr, keď už nebude na koho nadávať. Výsledky volieb jednoznačne ukazujú, že podpora riešeniam bola veľká, ale tesne nestačila. Situácia je vážna a je nevyhnutné konať. Veci sú pripravené.

Ešte raz ďakujem za podporu. Osobitne podporu od mojej rodiny. Každému želám veľa zdravia, ktoré je najdôležitejšie.

Martin Jurčo

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud