Naše ulice

Program rozvoja, Voľby

Je fakt, že v našej obci sa už desiatky rokov nepostavila žiadna nová ulica (iba ak dole) a všetky ulice sa teda len rekonštruujú. Aj tak je okolo nich poriadne horúco. U nás je smutným pravidlom, že naše ulice sa dostávajú po uložení obecných sietí do normálneho stavu až po mnohých rokoch. A aj to sa deje až po nesmiernom tlaku či petíciách občanov. Veď napr. kanalizácia bola hotová už pred desiatimi rokmi. Často to vyzerá tak, akoby to bol zámer. Veď, čo lepšie naštartuje voliča podporiť vedenie obce ako nová cesta. Veľmi rýchlo zabúdame na to, že kopu rokov chodíme po zničených uliciach, ak zrazu príde rekonštrukcia v „správnom“ čase.

Najlepšie je to vidieť teraz, keď sa blížia županské či komunálne voľby, a keď chlapcom, tak trochu tečie do topánok. Zrazu aj Pribylina má po X rokoch opravené „cezpoľné“ ulice.

Je správne, že obecné a VUCkárske ulice v našej obci slúžia občanom na uloženie sietí, a preto sa do nich zasahuje. Zasahujú do nich nielen obce, či VUCky, ale aj občania obce, to je fakt. Čo je ale zaujímavé, tak zatiaľ čo občan si musí dať okamžite svoju prípojku do pôvodného stavu, tak obec kopu rokov na zničenú cestu kašle. Zatiaľ čo občan sa musí už pri zámere čokoľvek robiť, obci zaviazať, že za vlastné prostriedky všetko uvedie do pôvodného stavu, tak obec to isté odkladá a zháňa peniaze aj desať rokov! A keď „náhodou pred voľbami“ peniaze konečne nájde, tak jej ten istý občan pri voľbách ešte aj poďakuje. Tento „suchý rožok“ je neuveriteľne dobre vymyslený, či už na našej obci alebo aj na našej VUCke v súčasnom obsadení!

Môj návrh je preto úplne jednoduchý, stačí aj tu použiť zdravý sedliacky rozum. Veď ak si niekto z nás musí prekopať svoj dvor či ulicu, tak si to dáva do poriadku hneď ako to ide. Najlepšie po prvej zime, lebo zem je už dostatočne usadnutá. Takto to robia aj správne samosprávy, že konečnú úpravu si súťažia a realizujú samostatne po jednej zime. Takúto dĺžku obmedzenia max. dva roky pre uloženie sietí určite pochopí každý občan. Samozrejme aj počas tohto obdobia sa obec o cestu stará, a aspoň zasýpa  jamy. Nesmiem zabudnúť povedať, že je dôležité a rozumné poznať a počítať s ďalším rozvojom obce a počas jednej akcie realizovať uloženie všetkých sietí resp. chráničiek a tiež rezerv.

Viem, že radi zabúdame na zlé veci a uchovávame si to pozitívne, ale práve preto si prečítajte nasledujúci článok a fotky. Ja verím, že si ešte aj vy spomeniete na kopu rokov rozbitú ulicu pred Vašim domom a pochopíte, že veci sa majú robiť inak.

Ing. Martin Jurčo


OBECNÁ A OKRUŽNÁ ULICA ALEBO LEPŠIE BY IM SKÔR SEDELO POĽNÁ A OTRASNÁ ULICA

 

Chodievam ak sa dá pravidelne na zasadnutia Obecného zastupiteľstva. A to ani nie pre to, že by som inak nevedel stráviť zväčša čas piatkového poobedia. Alebo len preto, že mám záujem o to čo sa v obci deje. Ale po pár rokoch bývania v tejto obci som pochopil, že bez toho, aby občania vyvíjali súvislý tlak na starostu, nebude sa v dedine robiť nič… Teda nič, čo nie je v jeho osobnom, či funkčnom záujme. Aj preto ma posledné zasadnutie zastupiteľstva celkom nahnevalo. Ak by ste tam boli mali by ste pocit, že dedina nemá žiadny problém, že nie je čo robiť, do čoho sa púšťať. A to čo navrhuje už zvyčajne menšia skupina aktívnych poslancov sa po pár múdrych vetách starostu, o tom „ako to naozaj je…“ zmieta zo stola. A tak vlastne celé zasadnutie je bez akéhokoľvek výsledku pre občana, len odškrtnutá fajka a vypočutie si pár viet bez hlbšieho zmyslu.

 

Pred časom nás navštívil jeden známy a po zaparkovaní auta na Okružnej ulici, na ktorej bývam mi s úsmevom povedal. „Táto Vaša ulica mi pripomína moje detstvo a našu ulicu. Súvislý asfalt som na nej musel hľadať pod lupou…“ Možno vtipné na prvý pohľad, ale pre mňa skôr smutné vyjadrenie. A napokon veľká hanba pre Pribylinu.

 

Ulice Obecná, ale i Okružná sú centrálnym bodom v Pribyline. Možno by niekto namietal, ale fakt je že veľká väčšina návštevníkov obce MUSÍ nanešťastie po týchto uliciach prejsť.

A to či už prichádzajú na akúkoľvek udalosť do budovy Kult. Domu, či idú čosi vybaviť na Obecný úrad. Alebo len boli nakupovať v Jednote, či idú na pivo do tunajšieho Hostinca. Alebo prišli ako návštevníci na futbalový zápas, či potrebujú sa zastaviť na Urbáre. Alebo napokon idú dennodenne odviezť a priviesť deti do škôlky, či občas do knižnice. Zdá sa nám to MÁLO…?

Pozrite si nasledovné fotky či video z týchto ulíc. Jamy niekde hlbšie ako 15cm by sa na internete okamžite stali hitom v hitparádach hanby.

 

Niekedy si ľudia hovoria, že „veď to treba ísť za starostom a prosiť ho…“

OMYL… Starosta by cesty mal opravovať automaticky, je to náplňou jeho práce. Rovnako ani Vás v práci Váš nadriadený neprosí o to,  aby ste robili čo máte v náplni práci. Ak to nerobíte o prácu prídete.  Vari by sme rovnako mali postupovať, ak máme pocit, že starosta svoju robotu nerobí…

 

ALE, ZREJME SI LEN BUDE TREBA POČKAŤ, KÝM:

  • Nebude omnoho bližší termín k voľbám starostu obce a vhodnejší čas na opravu ciest….
  • Alebo kým sa obyvatelia obce, ktorí majú problém so stekajúcou vodou do dvorov a neobrátia na súd, ktorý to relevantne nariadi…
  • Alebo kým sa návštevníkovi obce nestane škoda na jeho vozidle, ktorú si nenechá pre seba a nepochváli nás len neverejne, ale aj na príslušných úradoch…
  • Alebo možno len kým firma ktorá realizovala skoro všetky opravy ciest v Pribyline nebude mať voľný kalendár….
    • Ing. Matej Chlebový

 

Fotografie: (kliknite pre zobrazenie v plnej kvalite)

                      

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud