Naše ulice 2 (Tak blízko, a predsa tak ďaleko)

IBV v Pribyline, Zimná údržba

Ráno nám napadol prvý  sneh. Vyšiel som von a odpratal sneh z ulice, rovnako ako asi väčšina domácností. Zdravý rozum nám hovorí, že ak sneh neodpraceme a utlačíme, tak sa ho len ťažko zbavíme. Sadol som do auta a cestou do školy som bol svedkom dvoch kolíziou hroziacich situácií. Cesta šmykľavá, sneh utlačený, posyp žiadny akurát jedna fréza a pár lopát čistilo výnimočné obecné chodníky.

Okolo deviatej som išiel za starostom do Liptovskej Kokavy, a už pri odbočovaní z hlavnej cesty som bol prekvapený, že je cesta pred mostom, za mostom, kopec aj celá Kokava povyhŕňaná a dokonca väčšina ciest je posypaná kamienkami. Teda som sa starostu Kokavy opýtal ako je možné, že im správa ciest už cesty upravila a u nás nič. Len sa zasmial a povedal, že to by sme sa teda načakali. Všetky cesty v ich dedine a aj pár kilometrov do Pribyliny im zmluvne upravuje ich občan na staršom traktore (foto nižšie). A keď hovorím všetky cesty tak tým myslím naozaj aj tie posledné uličky a celú kopcovitú IBVečku. Cesty boli naozaj poctivo vyhrnuté a hlavná cesta dokonca v celej šírke. Aj úzka prístupová cesta patriaca k ich základnej škole bola vyhrnutá a posypaná. Ak sa pýtate koľko obec takáto služba stojí, tak odpoveď znie 24Eur za hodinu, čiže približne asi toľko, koľko nás stojí hodina práce kameramana z Liptovského Hrádku. Už okolo deviatej bola dedina upravená.

Pozrite si ranné fotky z Liptovskej Kokavy a z Pribyliny, čas asi 9 hodín. Ale hlavne si pozrite to ako vyzerali cesty v Liptovskej Kokave dnes poobede a ako dnes poobede v Pribyline. Až tu naplno vidno ako veľmi je dôležité cesty čistiť vtedy, keď to ešte ide. Celá Liptovská Kokava a aj prístupová cesta z Pribyliny bola skoro úplne bez snehu – čistý asfalt zato u nás úplne iný svet – nebezpečné cesty a už aj niekoľko nebezpečných pádov.

Začiatkom roka som hovoril, že navrhnem VZN o zimnej údržbe, ale teraz som pochopil, že bol by to len zbytočne zabitý čas. Ak by VZNko aj prešlo, o čom pochybujem, tak ktovie či by sa dodržiavalo, keď obec nedodržuje iné platné VZN. A napokon, myslíte si, že Liptovská Kokava snáď má podobné VZNko alebo tam vládne zdravý rozum.

/Okrem tohto som si v Kokave všimol ešte jednu “drobnosť”: Cesty zo zámkovej dlažby tam síce nemajú, ale nenašiel som tam jedinú cestu v takom úbohom stave ako sú alebo boli mnohé donedávna u nás. A to si treba uvedomiť, že oni kanalizáciu robili omnoho neskôr ako my!/

Dnes ráno Pribylina:

Dnes ráno Liptovská Kokava:

Pribylina poobede:

Liptovská Kokava poobede:

Fotky z toho istého času 22.11. z najfrekventovanejšieho miesta v Pribyline a z vjazdu na IBV Liptovská Kokava. /Tu sa pomýliť asi nedá./

Fotku z vstupu na našu IBVečku radšej zverejňovať netreba, aby to neodradilo prípadných záujemcov.

Martin Jurčo

3 thoughts on “Naše ulice 2 (Tak blízko, a predsa tak ďaleko)

  1. Smutne… A to je este len prichod zimy s popraskom, nieto poriadnym snehom.
    Mal som moznost vcera cestovat z Krakowa. Skoro cela cesta VYRAZNE lepsej kvality ako ktorakolvek cesta v Pribyline. A to urcite pri vacsej nadielke snehu.

    To je skutocny obraz toho, ako sa starame o bezpecnost aj starsich obcanov. Nie usmevy do kamery, ked im starosta odovzdava pri zivotnych jubileach karafiaty…

  2. Dobry den, nakolko som niekolko rokov pracovne posobila v pribyline neda mi nezapojit sa do tejto diskusie. Som jedna z velmi mala obcanov ktori byvaju na novovybudovanej ibv v liptovskej kokave a mozem vam s prehladom povedat, ze túto zimnu sezonu touto castou este ziadny odhrnaci mechanizmus nepresiel a co sa tyka kvality ciest nech sa paci pridte sa pozriet na tu kokavsku ibv ci ta kvalita je lepsia ako cesty v pribyline. S pozdravom Taragelova Tatiana

  3. Do galérie som pridal aj foto z včerajšieho rána, kde je odfotený vstup na IBV Liptovská Kokava. Na fotografii z LK sú čisté cesty a ešte je aj vidno pás odhrnutého snehu (v ľavom dolnom rohu). A odrhnutý sneh je vidno aj po celej druhej strane asfaltky, len treba zvoliť plné rozlíšenie fotografie v galérii.
    Martin Jurčo.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud