Miestne televízne vysielanie

Porušenia zákonov, Voľby, Vysielanie, Žiadosť

Martin Jurčo k situácii okolo miestneho televízneho vysielania.

Súčasný stav miestneho televízneho vysielania je len priamym dôsledkom neuveriteľného a nepochopiteľného zlyhania ľudskosti, morálky a zrejme aj zákonnosti niekoľkých ľudí na čele so starostom. Jedná sa o ich konanie pred aj počas predvolebnej kampane, keď sa rozhodli neodvysielať moje video s predvolebným príspevkom kandidáta na starostu a poslanca.

Také totalitné metódy som nemohol a nikdy nebudem tolerovať. Okamžite som podal sťažnosť na ústrednú aj obvodnú volebnú komisiu. Túto postúpením riešil aj hlavný kontrolór obce. Nie ja, ale ústredná volebná komisia sťažnosť postúpila rade pre vysielanie a retransmisiu.

Rada na základe podnetu z ústrednej volebnej komisie už v novembri 2014 vyslovila podozrenie z možného vysielania bez licencie. Túto informáciu mal hneď aj starosta a hlavný kontrolór obce. Bol to zdvihnutý varovný prst! V decembri aj mňa o tejto situácii informovala rada pre vysielanie a retransmisiu. Na základe toho som v rámci slobodného prístupu k informáciám písomne požiadal o odpovede starostu obce, ktorý toto podozrenie potvrdil. Komunikáciu mám uloženú.

Od decembra ani starosta ani hlavný kontrolór neurobili nič na zriadenie nápravy možného protizákonného stavu, hoci som ich na to viackrát verejne upozornil a informoval o možnej vysokej sankcii. Práve naopak, tento pravdepodobne nezákonný stav pokračoval a miestne televízne vysielanie bolo každý mesiac. Na poslednom zastupiteľstve starosta otočil a zrazu verejne priznal, že vysielanie bolo protizákonné, aj keď rozhodnutie ešte nepadlo.

Najviac ma prekvapila iná informácia, ktorú prečítal z listu od rady, a to že rada vyčíta obci okrem vysielania bez licencie aj ďalšie porušenie zákona konkrétne pri retransmisii bez oprávnenia. Pre vysvetlenie, retransmisia je ďalšie šírenie všetkých programov STV1, STV2, Markíza,….. v káblovom distribučnom systéme našej obce. Toto ich ďalšie zistenie je ešte závažnejšie, pretože môže znamenať vypnutie signálu v rozvode. Práve vo svetle tohto nového zistenia verím, že po polročnej nečinnosti a zrejmému opätovnému porušovaniu zákona konečne príde k náprave. Ešte dopĺňam, že sme si žiadali predložiť uznesenia obecného zastupiteľstva: o miestnom televíznom vysielaní a o poplatku za káblový televízny rozvod, ale dodnes sme toto nedostali. Alebo vôbec neexistujú?

Z posledného zastupiteľstva mám pocit, že sa starosta snažil zbaviť zodpovednosti štatutára. Pritom si môžeme len domyslieť, kto riadi konanie miestneho televízneho vysielania. Je to nezávislá redakčná rada (ktorú nemáme) alebo práve štatutár?

Zákonné vysielanie v rámci televízneho káblového rozvodu vyžaduje licenciu a je veľmi nákladné. Práve preto tie samosprávy, ktoré dbajú na zákon, vysielajú prostredníctvom internetových stránok, ktoré to umožňujú. Napríklad úspešná TV Liptovský Hrádok vysiela takto.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud