Dobrí voliči!

Obecné zastupiteľstvo, Základná škola

Dobrí voliči

Ak sa niekoho opýtate, či sa zaujíma o politiku, tak vám skoro každý odpovie, že to moc nesleduje. Ak sa opýtate na obecnú politiku, tak je odpoveď často rovnaká. Zarážajúce je, že je skoro jedno, či sa pýtate mladších či starších. Ale je to skutočne tak? Už pri druhej otázke, ktorá sa týka akejkoľvek aktuálnej témy zistíte, že opýtaný má informácie, veci sleduje a vytvára si obraz. Bohužiaľ v drvivej väčšine mu stačí jednoduchá informácia k danej téme. To, že každý problém je vždy zložitejší, a teda jednoduchá informácia ho nemôže v žiadnom prípade obsiahnuť skoro nikoho nezaujíma.

Toto je fakt, a takto „pripravení“ voliči idú k volebným urnám, kde na základe jednoduchých informácií rozhodujú o zložitých problémoch a najmä o svojom živote. Zdá sa ako by to bol začarovaný kruh, kde víťazia tí, ktorí vedia ponúkať jednoduché informácie. Absurdne je to, že oni sa ani nesnažia ponúkať reálne riešenia, pretože reálne riešenie je širšia informácia, čo by znamenalo, že si zrušia tento kruh, v ktorom úspešne motajú voliča.

Otázka je ako je možné, že za dvadsaťpäť rokov demokracie sme sa v tomto vlastne nikde nepohli a deti sa správajú rovnako ako ich rodičia, či starí rodičia odchovaní komunizmom. Samozrejme nemôžem zovšeobecňovať a som šťastný, že osobne poznám mnoho výnimiek. Odpoveď tkvie priamo v tom ako sme boli my a teraz aj naše deti pripravení prijímať informácie. V spôsobe vzdelávania sa prakticky nič nezmenilo a deti naďalej prijímajú informácie ako fakty. Skoro žiadny učiteľ ich nemôže vzdelávať tak, aby sa nad podstatou informácie zamysleli, aby v škole viac tvorili a viedli vzájomné diskusie. Reálne riešili nejaký problém. Budovali si osobnosť a kritické myslenie. V žiadnom prípade to nie je kritika učiteľov, tí často robia čo môžu, lebo popri tom aby splnili všetko z osnov im naozaj ani nezostáva priestor na toto najpodstatnejšie.

Problém je v systéme vzdelávania, kde obedy zadarmo sú viac ako samostatne mysliaci človiečik. Osobne sa v tomto nespolieham na školu. Snažím sa svojim deťom vysvetľovať, že medzi dvomi informáciami sa dá vybrať tá pravdivejšia, stačí poznať viac detailov a odvaha nebáť sa pýtať.

Sám seba sa pýtam, koľko rokov ešte budeme produkovať takýchto „dobrých voličov“. Neviem si odpovedať, ale dúfam, že už nie dlho. Lebo stratiť každý rok v období politických hercov, či jednoduchých konšpirátorov je doslova tragédiou.

 

Ing. Martin Jurčo

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud