CENA ZA NETRIEDENIE ODPADOV!

Nezaradené
Do konca februára mali obce povinnosť zverejniť úroveň vytriedenia komunálnych odpadov. 4.3.2019 som si túto informáciu našiel na stránke obce:
Obec Pribylina dosiahla v roku 2018 úroveň vytriedenia komunálnych odpadov 12,47 %. V rámci 50 obcí okresu Liptovský Mikuláš sme na predposlednom mieste. A na predposlednom mieste sme aj v rámci všetkých obcí Liptova (LM+RK), ktoré zverejnili úroveň vytriedenia. Neprekvapilo ma, že komunálny odpad najlepšie triedi obec Liptovská Porúbka 69,71%. Informácie sú zo zdroja: MY Liptovské noviny. Obec Liptovskú Porúbku som už aj v minulosti dával za príklad aj v iných oblastiach:

– Veľmi aktívny a nestranný prístup hlavnej kontrolórky obce. Napr. pri obecnej káblovke, ktorá predtým tiež nebola v súlade so zákonom.

– Terénna sociálna práca

– Zverejňovanie informácií

Veľmi dôležité však je, že toto nelichotivé číslo má a ešte len bude mať vplyv na peňaženky Pribylinčanov a aj všetkých platcov odpadu v našom katastri. Zákon hovorí, že zatiaľ čo v Liptovskej Porúbke budú za tonu komunálneho odpadu platiť 7Eur tak my až 12Eur. To platí pre rok 2019, ale ešte horšie to môže byť v roku 2020 ak sa u nás nič nezmení. V roku 2020 budeme platiť za tonu až dvojnásobok, teda 24 Eur a v ďalších rokoch dokonca 30Eur. Čo by znamenalo, že o dva roky sa cena za likvidáciu komunálneho odpadu zvýši až štvornásobne.
A keďže sa cena za uloženie odpadu v danom roku určuje podľa percenta za minulý rok tak nám na zlepšenie veľa času nezostáva. A ak sme za posledné desaťročie na úrovni 12% triedenia, tak je asi veľmi optimistické očakávať, že za dva roky budeme triediť viac ako 60% komunálnych odpadov. Ale uvidíme, či budeme o dva roky pozitívne prekvapení alebo tak ako sme si už zvykli opäť negatívne.

Martin Jurčo

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud